Emocje a mediacje porozumieniowe

Emocje a mediacje porozumieniowe

Nazwanie emocji jest wyzwaniem. A zauważenie reakcji z ciała to już level master. Dlaczego to piszę? Zazwyczaj podczas premediacji (prowadzonej w ramach przygotowań do mediacji właściwych) biorę udział w takiej rozmowie:
– Co Pan/Pani czuje w związku z tą sytuacją? – pytam.
– Uważam, że ta sytuacja jest..
Pytanie o emocje wywołuje często w pierwszej chwili chęć podzielenia się opinią, interpretacją, oceną. W drugiej chwili – konsternację. W końcu ile znamy tych emocji? Smutek, radość, złość i … może jeszcze strach – takie pierwsze z brzegu.. I już.

Tymczasem w książce „Język życia” Marshall Rosenberg, twórca koncepcji Porozumienia bez Przemocy, wymienia ich kilkadziesiąt!

Dlaczego w mediacjach pytam o emocje?
Emocje sygnalizują nam nasze potrzeby.

Trudne emocje będą sygnałem potrzeb niezaopiekowanych, emocje przyjemne dadzą nam informację o potrzebach zaspokojonych. Nazywanie potrzeb stron w mediacjach opartych na koncepcji PbP jest podstawą do poszukiwania i budowania rozwiązań.

Do pytania o uczucia dokładam też pytanie o zauważalne reakcje z ciała. Bo ciało „wie” pierwsze i wie najlepiej. Ścisk w żołądku czy motyle w brzuchu – brzmi znajomo? To jest właśnie to. Za tym ściskiem lub smyraniem są emocje (np. strach lub ekscytacja), za emocjami – potrzeby.

Czasem klient_ka potrzebuje chwili, czasem kilku głębszych oddechów, żeby zobaczyć za uciskiem na klatce piersiowej swoją złość, smutek, bezradność, niepokój etc.

O „kontakcie z bazą”, czyli ciałem, świetnie mówi Marta Niedźwiecka w jednym z odcinków swojego podkastu „O zmierzchu” – jako fanka i od niedawna matronka 🙂 zachęcam gorąco do posłuchania: https://tiny.pl/w3sd1

A ponadto, a nawet przede wszystkim zachęcam do kontaktu z ciałem, nazywania emocji, poszukiwania potrzeb. Zwłaszcza w chwilach, gdzie jest nam „kanciasto”, nieswojo, coś uwiera. Można to zrobić wg poniższej instrukcji:

🛑 Zatrzymaj się.
💨Weź kilka oddechów.
🧘‍♀️Przeskanuj ciało.
🔮Nazwij, co się pojawia i o czym to jest.
🛠️Zapytaj się, czego potrzebujesz.
💡Sprawdź, jak na tą potrzebę reaguje ciało.
💪Działaj zaspokajając tę potrzebę.

Dobrego tygodnia!
🍀